top of page

RÖPORTAJ: NE YAPMALIYIZ?

İsmim; Samet Paçacı. 1992 doğumluyum. Cumhuriyet öncesi Selanik’ten gelen muhacir kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadığı İstanbul’un Mahmutbey köyünde gözlerimi açtım. İlk, Orta ve Lise öğrenimimi Bağcılar’da, Lisans Eğitimimi Sakarya Üniversitesinde, Lisansüstü çalışmalarımı ise vakıf üniversitesinde gerçekleştiriyorum. YediHilal’de Ortaöğretim çalışmalarında hizmet ediyorum. Evliyim.


Kudüs için hangi eylemleri gerçekleştirebiliriz?

Kudüs için en büyük eylemimiz Kudüs için dertlenmemizdir. Bunun içinde şehrin tarihini, manasını ve neler ifade ettiğini kavramadan dertlenemeyiz. Dert sahibi olmak için iyi bir okuma gerçekleştirilmelidir. Çünkü biz okumakla yükümlü ümmetiz. Okumadan uyanış ve kalkınış olmaz. Şu beş kitabı okuyarak Kudüs meselesini idrak etmeliyiz:


1- Kudüs Ey Kudüs / Larry Collins-Dominique Lapierre


2- Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri / Amin Maalouf


3- Filistin’i Bölüşmek / Avi Shlaim


4- Kudüs / Simon Sebag Montefiore


5- Kudüs Her Müslümanın Ortak Davası / Prof. Yusuf El Karadavi


Kudüs meselesini kavradıktan sonra mecmualar, tek sayfalık bültenler veya gazeteler çıkartılmalıdır. En fiyakalı şiirler, hikayeler ve denemeler yazılmalıdır. Medyada sözü etkili olacak kardeşlerimiz olsun. Sözü, en etkili şekilde bizlerin kullanması gerekir. Dillerden düşmeyen sloganlar üretmeliyiz.


Kudüs’e yürüyecek filmler çekmeliyiz. En iyi senaristleri bizlerin yetiştirmesi, en nitelikli yönetmenlerin yetişmesine ocak olmalıyız. Animatörler yetiştirmeliyiz ki çocuk yaştaki kardeşlerimize derdimizi çizgi filmler üzerinden anlatalım.


En iyi sanatçıları yetiştirmeliyiz. Fırçası ile Kudüs’ü anlatabilecek yetenekli ressamlar, Hanzala gibi bütün Müslümanların sahiplendiği karakterleri çizecek karikatüristler yetiştirelim.


Her yaş grubuna özel müzikler yapalım. Sözlerin güzelliği yeryüzüne yayılsın. Sözünün gücü etkili olan sanatçılar yetiştirelim. En yeni teknolojik harikaları ortaya koyacak saf ve berrak zihinli mühendisler yetiştirelim. Ve bunların dahası...


Kudüs için bilmeye ihtiyacımız var. En büyük eylemimiz bu olacaktır diye düşünüyorum.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page